پشتیبانی از ساعت ۹ الی ۲۲
وایرال مارکتینگ

وایرال مارکتینگ چیست؟

اگر به دنیای دیجیتال و شبکه های اجتماعی علاقمند هستید و حضوری فعال در این حوزه داشته باشید قطعا تا به حال کلمه وایرال را شنیده اید. روش های مختلفی برای بازاریابی وجود دارد که یکی از آن ها وایرال مارکتینگ یا همان بازاریابی ویروسی می باشد. در این روش با سرعت فراوانی میلیون ها محتوا تولید شده منتشر می شود و به دست کاربران مختلف می رسد.

امروزه اینترنت بستر بی نظیری برای انتقال سریع و بدون هزینه محتوا می باشد، به همین دلیل وایرال مارکتینگ به جایگاه خاصی در میان کاربران فضای مجازی دست یافته است. در این روش بازاریابی دهان به دهان تبلیغات تا 50 برابر بیش تر از تبلیغات سنتی و مستقیم تاثیر گذاری خواهد داشت، بنابراین می توانید در عرض مدت زمان کوتاهی میزان مشتریان خود را چندین برابر نماید و به یک برند معروف تبدیل شوید. اگر می خواهید با وایرال مارکتینگ بیشتر آشنا شوید تا پایان با ما همراه باشید.

تعریف وایرال مارکتینگ

وایرال مارکتینگ یا همان بازاریابی ویروسی نوعی روش بازاریابی است که از طریق شبکه های اجتماعی صورت می گیرد. استراتژی این روش به نحوی است که هرگز قصد تشویق افراد به منظور خرید یک محصول یا خدمت را ندارد بلکه هدف مهم تری را دنبال می کند که همان برندینگ است.

در واقع بازاریابی ویروسی قصد دارد به شیوه ای خلاقانه مردم را با برند شما آشنا نماید و سپس در مراحل بعدی با کمک تکنیک هایی افراد را به سمت خرید تشویق می کند. وایرال مارکتینگ در علم بازاریابی تعریف جدیدی نیست بلکه در گذشته نیز تبلیغات دهان به دهان همواره مورد استفاده قرار می گرفت. اما امروزه این روش به صورت گسترده و بدون هیچگونه محدودیتی در سراسر دنیا برای تبلیغات و برندینگ به کار می رود و بازدهی بی نظیری دارد.

viral5 - وایرال مارکتینگ چیست؟

روش های بازاریابی ویروسی

بازاریابی ویروسی یا همان وایرال مارکتینگ دارای روش های مختلفی است که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

  • روش حیله ای

در روش حیله ای موضوع پاداش مطرح می شود به این صورت که شخصی ممکن است با وجود آنکه رضایت کافی از یک برند نداشته باشد اما چون پیامی را با مضمون معرفی و دعوت به فردی دیگری ارسال می کند به او پاداش تعلق می گیرد.

امروزه اکثر کسب و کارهای اینترنتی از روش حیله ای به منظور جذب مشتری استفاده می نمایند. به عنوان مثال در حال حاضر شرکت های خودرو اینترنتی به مشتریان خود که شخص دیگری را دعوت می کنند سفری رایگان هدیه می کند و به این ترتیب میزان مشتریان خود را افزایش می دهد.

  • روش مارپیچی

پیچیده ترین روش وایرال مارکتینگ روش مارپیچی می باشد که اندازه گیری آن قابل سنجش نیست. به بیانی دیگر در این روش هنگامی که فردی رضایت کافی از یک محصول یا خدمت داشته باشد و حس خوب رضایت مندی که از این خرید دارد را با دیگران به اشتراک می گذارد، سایر افراد نیز تشویق می شوند که به استفاده از این محصولات روی آورند.

  • روش ارزشی

روش ارزشی دارای تاثیری مستقیم بر روی کیفیت خدمات یا محصولات می باشد. در واقع در این مدل مصرف کننده خدمت یا محصول به اندازه ای از کیفیت آن محصول رضایت دارد که به معرفی محصول شما به سایر افراد می پردازد. این موضوع باعث می شود تا هنگامی که محصول شما از کیفیت مطلوب برخوردار باشد به روش دهان به دهان به سایر افراد معرفی گردد و مشتریان بیشتری از آن استقبال کنند.

از روش های بازاریابی ویروسی حتی می توان برای افزایش فالوور اینستاگرام در پیج های بیزینسی که ارائه دهنده خدمات و محصولات هستند نیز استفاده نمود.

مهم ترین شاخص های وایرال مارکتینگ

در بازاریابی ویروسی یا وایرال مارکتینگ شاخص های اصلی و مهمی وجود دارد که با رعایت آن ها می توان از این روش بازاریابی بهترین نتیجه ممکن را دریافت نمود. از جمله این شاخص ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • قدرت واژگان

واژه هایی مانند رایگان یا ارزان دارای قدرت بی نظیری هستند و به راحتی می توانند نظر مخاطبین را به خود جلب نمایند، از این رو نباید در وایرال مارکتینگ از آن ها غافل شد. به عنوان مثال هنگامی که شما اپلیکیشنی طراحی کرده اید و در معرفی آن ذکر کنید که مدتی به صورت رایگان قابل استفاده می باشد قطعا از استقبال بهتری از سوی کاربران مواجه خواهد شد.

  • نوع رسانه

نوع رسانه و سرعت اشتراک گذاری در وایرال مارکتینگ نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، از این رو می توان گفت که هر رسانه ای گزینه مناسبی برای بازاریابی ویروسی نخواهد بود. بهترین رسانه ممکن برای وایرال مارکتینگ رسانه ای است که دانلود و آپلود، قابلیت به اشتراک گذاری، پاسخ دهی و … در آن بسیار سریع و ساده باشد.

 به عنوان مثال اگر هدف از تبلیغات افزایش فالوور اینستاگرام است بهتر می باشد که پیج اینستاگرامی در شبکه های دیگری مانند تلگرام و واتساپ معرفی گردد تا به این ترتیب کاربران به مشاهده پیج از این طریق روی آورند و دنبال کنندگان صفحه افزایش یابد.

  • علاقه مندی ها

باید اطلاعات لازم از انگیزه ها و علایقی که کاربران دارند پیش از تبلیغات به دست آورد و به این ترتیب محتوا تبلیغات را به نحوی تنظیم نمود که مورد پسند و سلیقه کاربران باشد. زیرا در این صورت احتمال اینکه کاربران این تبلیغات را با سایر افراد به اشتراک بگذارند به مقدار قابل توجهی بیشتر خواهد شد.

چه افرادی مناسب تر می باشند؟

تمامی افراد گزینه مناسبی برای وایرال مارکتینگ نیستند و بهترین افراد برای این منظور افرادی هستند که ارتباطات بسیار قوی و دایره مخاطبان گسترده ای دارند. زیرا این گروه سریع تر می توانند تبلیغات را در سطح گسترده ای از جامعه منتشر نمایند. از این رو اگر قصد خرید لایک اینستاگرام و افزایش فالوور را دارید بهتر است که افرادی را انتخاب نمایید که دارای تعداد دنبال کنندگان و مخاطبان بیشتری باشند.

نحوه پخش محتوا ویروسی چگونه است؟

در وایرال مارکتینگ نحوه پخش محتوا و تولید آن بسیار اهمیت دارد. در واقع تولید محتوا ویروسی و انتشار آن دو بخش کاملا مجزا و متفاوت از یکدیگر هستند. رابرت کاپلان معتقد می باشد که یک پیام تنها در صورتی می تواند به سرعت ویروسی شود و انتشار یابد که انتقال پیام به درستی و همچنین توسط یک پیام رسان درست صورت گیرد.

در بازاریابی ویروسی محتوا پایه و اساس است و بسیار ارزشمند می باشد. اما نباید از انتخاب درست پیام رسان نیز غافل شد. برای این منظور باید بازار هدف، مخاطبان خاص تعیین شوند و از افراد متخصص و تاثیر گذار برای معرفی محصول و تبلیغات استفاده نمود.

بستر انتشار محتوا یا به عبارتی همان محیط نشر نیز از دیگر عوامل تاثیر گذار بر کیفیت وایرال مارکتینگ می باشد، شبکه های اجتماعی محبوبی مانند واتساپ و اینستاگرام امروزه از بهترین بسترهای ممکن برای انتشار محتوا ویروسی هستند.  البته باید به شرایط شبکه اجتماعی انتخابی نیز دقت نمود و محتوا را بر اساس آن تولید کرد که بیشترین اثر گذاری ممکن را داشته باشد.

یک محصول یا محتوا باید چه ویژگی هایی داشته باشد که ویروسی گردد؟

تمامی محصولات و خدمات قابلیت ویروسی شدن را ندارند، در واقع یک محصول یا محتوا باید دارای خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی باشد که بتواند رضایت مصرف کنندگان را جلب کند و آن ها تشویق به معرفی محصول به دیگران شوند. از مهم ترین ویژگی های محصولاتی که قابلیت ویروسی شدن را دارند می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • کیفیت بالا

کیفیت محتوا از اهمیت ویژه ای برخوردار است، این محتوا می تواند فیلم، عکس، متن، اینفوگرافیک و … باشد اما در هر صورت باید از بهترین کیفیت ممکن برخوردار باشد. البته کیفیت تنها از نظر فنی مد نظر نیست بلکه باید یک محتوا ارزشمند، مفید و کاربردی باشد که بتواند جذابیت لازم را برای کاربران داشته باشد و آن ها تصمیم به اشتراک گذاری محتوا بگیرند.

  • به یک نیاز مهم پاسخ دهد

کم نیستند نمونه هایی از وایرال مارکتینگ که با پاسخ گویی به یک نیاز مهم کاربران توانسته اند به نتایج فوق العاده ای دست یابند. بنابراین محصول یا محتوا تولیدی باید به نحوی باشد که بتواند نیازی را در جامعه رفع نماید و مشکلی را برطرف کند تا بتواند توسط کاربران به محتوایی ویروسی تبدیل شود و دهان به دهان منتقل گردد.

  • دارای خلاقیت باشد

خلاقانه بودن نیز خیلی مهم است و می توان گفت مهم ترین عامل موفقیت اکثر کمپین های تبلیغاتی ویروسی همان خلاقانه بودن آن ها می باشد. این کمپین ها همواره سعی دارند که محتواهای ویدیوئی و تصویری خود را به صورت کاملا جذاب و خلاقانه طراحی نمایند تا به این ترتیب بیشتر بتوانند مخاطبان را تحت تاثیر خود قرار دهند.

مزایا و معایب استفاده از وایرال مارکتینگ

وایرال مارکتینگ یا بازاریابی ویروسی نیز همانند سایر روش های دیگر نیز دارای مزایا و معایبی می باشد. البته این روش در مقایسه با سایر روش ها دارای معایب کمتری می باشد که موجب شده طرفداران زیادی داشته باشد و بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد. از این رو ما تنها به بررسی معایب محدود آن می پردازیم.

از مهم ترین معایب وایرال مارکتینگ می توان به دشوار بودن اندازه گیری دقیق نتایج اشاره نمود، علاوه بر این گاهی اوقات افراد پیامی را جهت تبلیغات ویروسی تنظیم می کنند که انتقال آن به خوبی انجام نمی شود و همین مسئله موجب می گردد کاربران دچار سوتفاهم شوند و نتیجه پیش بینی شده رخ ندهد و نتیجه عکس دریافت گردد.

گاهی اوقات نیز شاهد این مسئله هستیم که تبلیغات ویروسی با سرعت بسیار خوبی صورت می گیرد و طیف گسترده ای از کاربران این تبلیغات را مشاهده می کنند و با برند آشنا می شوند اما مشتریان هدف و وفادار چندانی جذب نمی گردد.

در رابطه با وایرال مارکتینگ موضوع دیگری نیز وجود دارد که آن هم عدم امکان جلوگیری از پخش جنبه های غیر مثبت و منفی یک خبر، تبلیغ و … می باشد که می توانند کاربران و مشتریان را تحت تاثیر قرار دهد.

مهم ترین مزیت وایرال مارکتینگ تحت تاثیر قرار دادن طیف گسترده ای از کاربران با استفاده از تجهیزات و ابزارهای محدود می باشد و همین مسئله موجب می گردد که هزینه های تبلیغات برندینگ به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند. به عبارتی دیگر در این روش تمامی فرآیند تبلیغات به صورت ویروسی و توسط کاربران و دنبال کنندگان ما انجام می شود.

 از این رو کسب و کارهای اینترنتی و پیچ های اینستاگرامی که قصد خرید لایک اینستاگرام و افزایش فالوور را دارند می توانند با صرف هزینه اندکی به راحتی از این روش استفاده نمایند و به اهداف خود دست یابند.

سخن پایانی

امروزه از وایرال مارکتینگ در زمینه های مختلفی مانند برندینگ، افزایش فالوور اینستاگرام و … استفاده می کنند  و با نتایج بی نظیری که همراه دارد توانسته به جایگاه ویژه ای دست یابد. موضوع برندینگ بسیار اهمیت دارد، زیرا تا زمانی که کاربران و مشتریان اطلاعات کافی از برند شما نداشته باشند قطعا نخواهید توانست که پیشرفت چشمگیری داشته باشید.

وایرال مارکتینگ شرایطی را فراهم نموده که کسب و کارها بتوانند به راحتی در زمینه برندینگ و معرفی خود گام بردارند و به اهداف مالی خود دست یابند. البته این روش نیز همانند هر تکنیک و روش دیگری دارای اصول و قواعدی می باشد و به تجربه نیاز دارد تا بتوانند نتایج مطلوبی را به عمل آورد.

بنابراین در پایان به شما پیشنهاد می کنیم که اگر به دنبال تبلیغات گسترده در طی مدت زمان کوتاه و با هزینه کم هستید حتما از وایرال مارکتینگ و تبلیغات دهان به دهان استفاده نمایید تا شاهد نتایج شگفت انگیز آن باشید و کسب و کار خود را رونق دهید

سوشال باشی.

socialbashi468x60 - وایرال مارکتینگ چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

banner - وایرال مارکتینگ چیست؟
socialbashi300x250 - وایرال مارکتینگ چیست؟
Flex Ad Side Bar 1 - وایرال مارکتینگ چیست؟

نوشته‌های محبوب

socialbashi300x100 - وایرال مارکتینگ چیست؟
دریافت جدیدترین اخبار

شما می‌توانید در ماهنامه سایت سوشال‌باشی ثبت نام نمایید.

هیچگونه اسپمی ارسال نخواهد شد. تنها پیام‌های مرتبط با سفارشات شما اطلاع رسانی می‌گردد

مطالب مرتبط

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟ اینفلوئنسر، همانطور که توسط دیکشنری کمبریج تعریف شده، به کسی اطلاق می شود که رفتار دیگران را تغییر یا تحت تأثیر قرار

تیک آبی اینستاگرام

چگونه تیک آبی اینستاگرام بگیریم؟

چگونه تیک آبی اینستاگرام بگیریم؟ افزایش فالوور اینستاگرام یکی از مهمترین اهداف صاحبان صفحات این برنامه ی اینترنتی می باشد، که به گرفتن تیک آبی

socialbashi468x60 - وایرال مارکتینگ چیست؟