پشتیبانی از ساعت ۹ الی ۲۲
نحوه عملکرد الگوریتم اینستاگرام

الگوریتم اینستاگرام چگونه کار می کند؟

امروزه شبکه اجتماعی اینستاگرام بسیار محبوب شده است و بسیاری از افراد به دنبال توسعه کسب و کار خود در این شبکه هستند. اینستاگرام دارای الگوریتم هایی است که کاربران برای موفقیت در آن و بهتر دیده شدن نیاز دارند که آن ها را رعایت نمایند.

 با توجه به این الگوریتم ها به راحتی می توان پست ها را در صفحه جستجو اینستاگرام منتقل نمود و میزان بازدیدهای صفحه خود و همچنین تعداد فالوورها را به مقدار قابل توجهی افزایش داد. اگر می خواهید با الگوریتم اینستاگرام و نحوه کار آن بیشتر آشنا شوید تا پایان با ما همراه باشید.

5 - الگوریتم اینستاگرام چگونه کار می کند؟

الگوریتم اینستاگرام چیست؟

هوش مصنوعی بی نظیری که در طراحی و ساخت این شبکه اجتماعی محبوب به کار رفته الگوریتمی را به وجود آورده که فوق العاده هوشمند است و به خوبی به تحلیل داده های کاربران می پردازد. در واقع هوش مصنوعی اینستاگرام قادر است که میلیون ها داده کاربران از سراسر نقاط دنیا  را تحلیل کند و بر اساس قوانین خود جدید ترین پست ها را منتشر نماید. این موضوع نشان می دهد که الگوریتم اینستاگرام ثابت نیست و کاملا متغیر می باشد.

 به عنوان مثال در گذشته الگوریتم اینستاگرام به نحوی بود که پست ها را با توجه به زمان انتشار نشان می داد اما پس از مدتی فاکتورهایی مانند میزان علاقه کاربران به پست ها، میزان ارتباط موضوع پست به حساب کاربری و … را در نظر گرفت و بر این اساس عمل نمود.

 بنابراین کاربرانی که به دنبال بهتر دیده شدن در اینستاگرام هستند باید همواره به این الگوریتم ها و تغییرات آن ها توجه داشته باشند.

نحوه کار الگوریتم اینستاگرام

صفحه اکسپلور یا صفحه سرچ در شبکه اینستاگرام با آیکون ذره بین نشان داده می شود و خیلی از کاربران در تلاش هستند که بتوانند پست های خود را به این صفحه برسانند . برای راه یافتن پست ها به این صفحه صدی به نام فید وجود دارد. به این معنی که تا هنگامی پست شما در صدر فید کاربران در معرض نمایش قرار نگیرد امکان راه یافتن آن به اکسپلور وجود ندارد.

الگوریتم اینستاگرام به نحوی است که پست پیج اینستاگرام شما را ابتدا تنها به 10 درصد followerهای شما در صفحه فید نشان می دهد و اگر از تعامل خوبی برخوردار باشد (یعنی لایک، کامنت و ویو بیشتری دریافت کند) سپس برای سایر فالوورها قابل مشاهده می شود.

پست هایی که نتوانند تعامل خوبی داشته باشند و مورد توجه کاربران قرار بگیرند  و همچنین بازدید کمی دارند شانس خیلی پایینی برای راه یافتن به صفحه اکسپلور خواهند داشت. بنابراین می توان گفت که الگوریتم اینستاگرام بر اساس رفتار کاربران تصمیم می گیرد که چه پست هایی به اکسپلور راه یابند.

راه یافتن به صفحه اکسپلور چه تاثیری بر موفقیت پیج دارد؟

برای پیج های اینستاگرامی و بهتر دیده شدن آن ها تعداد فالوورها بسیار اهمیت دارد و به همین دلیل اکثر آن ها به خرید اینترنتی فالوور اینستاگرام می پردازند. در صورتی که پست های آماده شده از کیفیت لازم برخوردار باشند و بتوانند تعامل خوبی با کاربران برقرار نمایند می توانند به صفحه اکسپلور راه یابند.

با راه یافتن پست ها به این صفحه کاربران بیشتری آن را مشاهده خواهند کرد و احتمال اینکه تعداد فالوورهای پیج افزایش یابد خیلی بیشتر می شود. به همین دلیل خیلی از کاربران در آرزوی راه یافتن پست های شان به اکسپلور هستند تا بتوانند به اهداف خود سریع تر دست یابند.

4 شاخص مهم جهت حضور در صفحه خانه یا همان فید کاربران

در رابطه با الگوریتم های اینستاگرام و تغییرات آن ها این شبکه اجتماعی اطلاعات چندانی منتشر ننموده است اما سایت هایی مانند وب سایت فالوور شاپ سعی دارند که با معرفی شاخص هایی جهت راه یافتن پست ها به صدر فید دنبال کنندگان  با توجه به الگوریتم های اینستاگرام به کاربران کمک کنند که سریع تر بتوانند پست های خود را به صفحه خانه انتقال دهند. از مهم ترین این شاخص ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • علاقمند بودن کاربر به موضوع پست

الگوریتم جدید اینستاگرام به نحوی است که به علاقه کاربران برای انتشار پست ها در فید توجه ویژه ای دارد. بنابراین برای جذب فالوور بیشتر و بهتر دیده شدن باید به این موضوع توجه نمود. به عبارتی می توان گفت اگر در یک روز با انتشار یک پست هنری موفق شده باشید که تعدادی فالوور جذب نمایید نباید انتظار داشته باشید که در روز بعد با نمایش یک پست ورزشی بتوانید در فید این کاربران قرار بگیرید.

در واقع الگوریتم اینستاگرام به نحوی است که تنها پست هایی را که به علاقه کاربران نزدیک باشد برای آن ها نمایش می دهد. بنابراین اگر می خواهید پست های شما در اولویت نمایش قرار گیرد باید به الگوریتم اینستاگرام توجه داشته باشید.

 • تعامل کاربر با محتوا

تعامل کاربر با محتوا بسیار اهمیت دارد و همانطور که قبلا اشاره شد الگوریتم اینستاگرام به نحوی است که در ابتدا تنها به 10 درصد مخاطبان پست های شما را نشان می دهد و با توجه به میزان تعامل پست را در معرض نمایش برای سایر کاربران قرار می دهد. این تعامل و برقراری ارتباط کاربران با پست می تواند از طریق ذخیره کردن، لایک، به اشتراک گذاری و کامنت باشد.

 • میزان تعامل کاربر با شما

در تغییرات الگوریتم اینستاگرام میزان تعامل کاربران با یکدیگر بسیار اهمیت پیدا کرده است. این موضوع باعث می شود که کاربران بتوانند تعداد بیشتری از پست های دوستان خود را تماشا کنند. اما این سوال در اینجا مطرح می شود که اینستاگرام چگونه متوجه تعامل کاربران با یکدیگر خواهد شد؟

 در واقع هنگامی که کاربران پست های یکدیگر را لایک کنند، کامنت بگذارند و استوری ها را پاسخ دهند، الگوریتم اینستاگرام متوجه این رابطه خواهد شد و نمایش پست های این افراد را برای یکدیگر در اولویت قرار می دهد.

 • زمان انتشار پست

زمان انتشار پست از مهم ترین مواردی است که از گذشته تا کنون در الگوریتم های اینستاگرام به آن توجه ویژه ای شده است. پستی که امروز صبح منتشر شده شانس بالاتری برای منتشر شدن در صدر فیدها خواهد داشت نسبت به پستی که دوست شما چند روز قبل منتشر کرده است. بنابراین برای قرار گیری پست در صدر فید کاربران زمان انتشار خیلی مهم است.

الگوریتم اینستاگرام برای استوری

الگوریتم استوری اینستاگرام مشابه الگوریتم فید می باشد، با این تفاوت که در مورد استوری ها زمان انتشار از اهمیت بیشتری برخوردار است.  در واقع در اولویت نمایش استوری ها میزان تعامل کاربران با یکدیگر و زمان انتشار بسیار مهم است و اینستاگرام همواره در تلاش می باشد که جدید ترین استوری ها را به کاربران نمایش دهد. معمولا همیشه استوری اکانت هایی که بیشترین تعامل ممکن را با آن ها دارید در صدر استوری های شما قرار دارند.

الگوریتم اینستاگرام برای IGTV

برای خرید فالوور اینترنتی اینستاگرام وب سایت انتخابی بسیار اهمیت دارد و باید خرید و انتخاب فالوور را از سایتی انجام داد که قابل اعتماد باشد تا فالوورهای واقعی و هدفمند جذب شود و به این ترتیب میزان بازدیدهای پست های معمولی و IGTV افزایش پیدا کند.

 پست های IGTV در واقع از جدیدترین امکانات شبکه اجتماعی اینستاگرام محسوب می شوند و همین موضوع باعث شده که الگوریتم اینستاگرام رفتار شفاف و واضحی در مورد آن ها نداشته باشد.

هم اکنون در اینستاگرام شاهد سه نوع IGTV به شرح زیر هستیم.

 • Following

 دربرگیرنده مجموعه گلچینی از ویدیوها می باشد که توسط فالووینگ ها در اینستاگرام مشاهده می شود.

 • For you

این دسته بندی به صورت اختصاصی برای شما طراحی گردیده است. الگوریتم اینستاگرام در این دسته بندی با توجه به افرادی که شما را فالو کرده اند و تعاملاتی که با سایر کاربران دارید ویدیوها نمایش داده می شوند.

 • Popular

این بخش مختص ویدیوهایی است که در میان تمامی کاربران اینستاگرام بسیار محبوب و ترند می باشد.

الگوریتم اینستاگرام برای اکسپلور

الگوریتم اینستاگرام برای اکسپلور نیز شباهت بسیاری به الگوریتم اینستاگرام برای فید دارد. البته تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارند که از جمله مهم ترین آن ها این است که در فید پست های اکانت هایی برای شما نمایش داده خواهند شد که دنبال کننده آن ها باشید اما در اکسپلور پست هایی را مشاهده می کنید که از اکانت های مختلف و ناشناس هستند.

توجه داشته باشید که محتوا اکسپلور برای تمامی کاربران یکسان نیست و اینستاگرام سعی نموده است که برای هر کاربر پست هایی را متناسب با علاقه او نمایش دهد و به عبارتی این فضا را شخصی سازی نموده است.

 اکسپلور دارای قابلیتی به نام سرچ می باشد که کاربران با استفاده از آن می توانند کلمات کلیدی مورد نظر خود را جستجو نمایند و به این ترتیب تجربه کاربری بهتری داشته باشند.

علت حذف بعضی از پست ها و اکانت ها توسط الگوریتم اینستاگرام

به همان اندازه که فالوورهای فیک می توانند روند پیشرفت یک پیج را مختل کنند عدم رعایت قوانین اینستاگرام نیز می تواند موجب ایجاد مشکلاتی برای کاربران شود. از جمله این مشکلات می توان به حذف یک پست یا استوری توسط اینستاگرام و تعلیق اکانت اشاره نمود.

 در واقع الگوریتم اینستاگرام دارای قوانینی است که عدم توجه به آن ها چنین معضلاتی را به وجود خواهد آورد. از جمله مواردی که می تواند موجب حذف پست ها در اینستاگرام شود می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • از مهم ترین خط قرمزهای اینستاگرام تصاویر دارای برهنگی می باشد و باید از استفاده از صحنه ها و تصاویر برهنه پرهیز نمود.
 • الگوریتم اینستاگرام در انتشار محتواها به رعایت کپی رایت بسیار توجه دارد و در صورتی که رعایت نگردد و نام صاحب اثر ذکر نشود بلافاصله به حذف پست یا استوری خواهد پرداخت. این موضوع در مورد پیج های بیزینسی  بیشتراهمیت بیشتری دارد.
 • در صورتی که از بات و کامنت های اسپم در زیر پست های اینستاگرام  استفاده کنید اینستاگرام  بیشتر اکانت شما را تحت کنترل قرار می دهد و در نهایت به حذف آن خواهد پرداخت.

بنابراین اینفلوئنسرها و افرادی که می خواهند فعالیت گسترده ای در اینستاگرام داشته باشند باید ضمن  توجه به موضوع افزایش فالوور و خرید فالوور از سایت هایی مانند وب سایت اینترنتی سوشال باشی باید خط قرمزها و محدودیت های اینستاگرام نیز در نظر بگیرند تا کمتر با چنین مشکلاتی مواجه گردند.

چگونه می توان با توجه به الگوریتم اینستاگرام باعث رشد پیج شد؟

اینستاگرام در سال 2021 به افرادی که قصد رشد و ارتقا پیج شخصی یا بیزینسی خود را دارند با توجه به الگوریتم های جدیدی که دارد دارای توصیه هایی می باشد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم.

 • 8 الی 10 استوری در هفته که بهتر است 1-2 استوری در روز گذاشته شود.
 • 3 پست در هر هفته که این پست می تواند ویدیو reel و IGTV هم باشد.
 • 4 الی 7 ویدیو Reel  در هفته
 • 1 الی 3 ویدیو IGTV که شامل لایو نیز می گردد.

نکاتی جهت هماهنگ شدن با الگوریتم جدید اینستاگرام

در انتها به ارائه نکاتی می پردازیم که با رعایت و توجه به آن ها قطعا می توانید هماهنگ با الگوریتم های جدید اینستاگرام پیش بروید و پیج خود را رشد دهید که طی مدت زمان کوتاهی فالوورهای بسیاری را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

 • پست گذاری به صورت مداوم و مرتب
 • بررسی دقیق تجزیه و تحلیل های صفحه اینستاگرامی خود
 • استفاده مجدد از محتواهای مفید  و پر بازدید
 • پاداش دادن به مخاطبان برای انتشار محتوا تولید شده
 • روابطی با کیفیت بالا با سایر اکانت ها ایجاد نمایید
 • با پیج های فعال در زمینه خود همکاری جدی داشته باشید
 • به کارگیری صحیح و به جا هشتگ ها
 • تنظیم و مشخص نمودن یک جدول زمانی برای انتشار پست ها و استوری ها
socialbashi468x60 - الگوریتم اینستاگرام چگونه کار می کند؟

6 پاسخ

  1. سلام, بله حتما
   بهتره در ساعتی که فکر می کنید انتشار پست برای مخاطب جذاب تر است, انتشار پست را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

banner - الگوریتم اینستاگرام چگونه کار می کند؟
socialbashi300x250 - الگوریتم اینستاگرام چگونه کار می کند؟
Flex Ad Side Bar 1 - الگوریتم اینستاگرام چگونه کار می کند؟

نوشته‌های محبوب

socialbashi300x100 - الگوریتم اینستاگرام چگونه کار می کند؟
دریافت جدیدترین اخبار

شما می‌توانید در ماهنامه سایت سوشال‌باشی ثبت نام نمایید.

هیچگونه اسپمی ارسال نخواهد شد. تنها پیام‌های مرتبط با سفارشات شما اطلاع رسانی می‌گردد

مطالب مرتبط

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟ اینفلوئنسر، همانطور که توسط دیکشنری کمبریج تعریف شده، به کسی اطلاق می شود که رفتار دیگران را تغییر یا تحت تأثیر قرار

تیک آبی اینستاگرام

چگونه تیک آبی اینستاگرام بگیریم؟

چگونه تیک آبی اینستاگرام بگیریم؟ افزایش فالوور اینستاگرام یکی از مهمترین اهداف صاحبان صفحات این برنامه ی اینترنتی می باشد، که به گرفتن تیک آبی

socialbashi468x60 - الگوریتم اینستاگرام چگونه کار می کند؟