پشتیبانی از ساعت ۹ الی ۲۲
تدوین مارکتینگ پلن برای اینستاگرام

چگونه یک برنامه برای بازاریابی در اینستاگرام تدوین کنیم؟

داشتن یک برنامه بازاریابی دقیق و تنظیم شده کمک می کند که کسب و کارها بتوانند مسیر معینی برای رسیدن به اهداف خود داشته باشند و به این ترتیب روابط خود با مشتریان شان را حفظ نمایند. امروزه پلتفرم های مختلفی برای بازاریابی و تبلیغات مورد استفاده قرار می گیرد که یکی از محبوب ترین آن ها شبکه اجتماعی و محبوب اینستاگرام می باشد.

اینستاگرام در طول چند سال گذشته دارای رشد قابل توجهی بود و با برخورداری از امکانات و ویژگی های منحصر به فرد توانسته بستری عالی برای صاحبان کسب و کارها به وجود آورد تا به این طریق به بازاریابی و معرفی محصولات خود بپردازند. با ما همراه باشید تا با تدوین یک برنامه برای بازاریابی در اینستاگرام بیشتر آشنا شوید.

چهار امر مهم برای طراحی یک برنامه بازاریابی

برای داشتن یک برنامه بازاریابی صحیح و اصولی در اینستاگرام باید به اصولی توجه نمود که از جمله مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • محصول یا خدمت شما می تواند چه نیازی را برطرف نماید؟

برای آنکه بتوانید یک برنامه ریزی مناسب جهت بازاریابی داشته باشید باید به درک صحیحی از این موضوع برسید که محصول تولیدی شما در جهت رفع کدام نیاز در جامعه ارائه شده است. آیا خرید آن برای مشتریان رضایت بخش خواهد بود و محصول را به سایر افراد معرفی می کنند یا خیر؟ بنابراین پیش از بازاریابی باید محصولی طراحی و تولید نمایید که از محصول رقبا قوی تر بوده و ویژگی های منحصر به فردی داشته باشد.

 • شناسایی و تعیین مشتریان هدف

مشتریان مختلفی در بازار هستند که احتمال دارد به خرید محصولات شما روی آورند، اما برای آنکه بتوانید پیشرفت و رشد چشمگیری داشته باشید نیاز است که با انجام تحقیقاتی مشتریان هدف خود را شناسایی نمایید و تمرکز خود را برای تبلیغات بر روی آن ها قرار دهید.

برای این منظور در اینستاگرام نیاز است که فالوورهای خود را افزایش دهید و این فالوورها از همان مشتریان هدف باشند. برخی از کسب و کارهای اینترنتی در این رابطه تصمیم به خرید فالوور می گیرند که این اقدام باید از سایت های معتبر صورت گیرد تا بتوانید به فروش و نتایج مالی مورد نظر خود دست یابند.

خرید فالوور از وب سایت سوشال باشی می تواند انتخابی خوب و مطمئن باشد. توجه داشته باشید که تمامی سایت ها گزینه خوبی برای خرید فالوور نیستند و باید ویژگی های خاصی داشته باشند که بتوان به آن ها اطمینان نمود.

 • شناسایی نمودن رقبایی که مشتریان شما را هدف قرار داده اند

در تمامی حوزه های کاری همیشه رقبا وجود دارند و غیر ممکن است که یک کسب و کار رقیب نداشته باشد. بنابراین اگر به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده اید بهتر است که با انجام تحقیقاتی این رقبا را شناسایی نمایید و بررسی کنید که آن ها دارای چه خصوصیاتی هستند و از چه متدهایی استفاده می کنند.

به این ترتیب متوجه خواهید شد که واکنش آن ها نسبت به ارائه خدمات شما به مشتریان چیست و چه سیاست هایی را پیش گرفته اند. به عنوان مثال ممکن است که رقبا کاهش قیمت، رابطه صمیمی تر با مشتری و … را داشته باشند.

 • مشخص کنید که برندتان دارای چه موضعی است

برند شما و آنچه که بیانگر برند شما می باشد بسیار مهم است، زیرا مشتریان شما را با برندتان می شناسند. بنابراین حتما موضع برندتان را مشخص نمایید. به بیانی دیگر در یک جمله کوتاه  بگویید که چگونه قصد دارید نیاز مشتریان را برطرف کنید. این شعار تبلیغاتی حتما باید از صداقت گفتار برخوردار باشد و بر روی رفع نیازهای اصلی مشتریان هدف تمرکز کند.

چرا اینستاگرام بستر مناسبی برای بازاریابی می باشد؟

اینستاگرام پلتفرم عالی برای کمپین های بازاریابی است، زیرا طیف وسیعی از کاربران در این شبکه اجتماعی حضور دارند که هر یک به معرفی برند و کسب و کار خود می پردازند. دلایل بسیاری وجود دارد که صاحبان کسب و کارها برای معرفی و تبلیغات برند خود از اینستاگرام استفاده می کنند که از جمله مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • در سراسر دنیا بالغ بر 25 میلیون کسب و کار در اینستاگرام حضوری فعال دارند و روزانه بیش از 200 میلیون کاربر از اینستاگرام بازدید می کنند.
 • نزدیک به 80 درصد کاربران حداقل یک برند را در این پلتفرم دنبال می کنند و به استفاده و خرید خدمات و محصولات آن ها می پردازند.
 • حدود 30 درصد از کاربران اینستاگرام از محصولاتی که توسط برندهای مختلف در این شبکه اجتماعی معرفی می شود خریداری می کنند.
 • اینستاگرام دارای پست های پر بازدید بسیاری است که 65 درصد آن را تبلیغات محصولات مختلف تشکیل می دهد.
 • علاوه بر تمامی موارد ذکر شده اینستاگرام دارای امکانات و قابلیت های بسیار متنوعی می باشد که موجب جذابیت دوچندان آن برای کاربران و کسب و کارها شده است. بنابراین دارای پتانسیل بسیار بالایی برای افزایش فروش و تعامل با مشتریان می باشد.

مراحل ایجاد یک برنامه بازاریابی در اینستاگرام

 • ایجاد یک حساب کاربری بیزینسی یا تجاری

نخستین مرحله برای بازاریابی در اینستاگرام و معرفی برند ایجاد حسابی تجاری است. در صورتی که دارای حساب کاربری معمولی هستید که دارای فالوورهای زیاد و فعالی می باشد که می توان از آن برای تجارت استفاده نمود. بنابراین با تغییر این حساب به تجاری فعالیت خود را آغاز نمایید و از مزایای حساب های کاربری بیزینسی یا تجاری بهره مند شوید.

 • تدوین استراژی اصولی و آینده دار برای بازاریابی

برای تهیه و تنظیم استراتژی هدفمند و پر قدرت که آینده ای درخشان در اینستاگرام داشته باشد باید مواردی را در نظر گرفت که در زیر به آن ها اشاره می کنیم.

 • شناسایی خریداران کنونی
 • بررسی نمودن ابزارهای تحلیلی سایر شبکه های اجتماعی که در آن ها فعال هستید تا به این ترتیب با فالوورهای خود بیشتر آشنا گردید.
 • تحقیقات کاملی در مورد رقبا و مخاطبان خود انجام دهید.
 • تعیین نمایید که قصد دارید چه محتوایی را ارائه دهید و این محتوا چگونه می تواند برای دنبال کنندگان شما سودمند باشد.

هنگامی که تمامی این موارد بررسی و مشخص شود باید به این موضوع توجه داشته باشید که آیا فالوورها تمایل دارند که محتوا پست های شما را مشاهده نمایند و اینکه انتظار چه نوع محتواهایی را خواهند داشت. به این ترتیب می توانید با جلب رضایت فالوورها میزان دنبال کنندگان خود را افزایش دهید.

با رعایت این موارد حتی با سوشال باشی و سایر وب سایت های معتبر می توانید با سرعت بیشتری به اهداف خود برسید و به معرفی برند و محصولات خود بپردازید.

 • تمرکز نمودن بر روی شاخص های عملکردی مناسب

هر نوع کسب و کاری در شبکه اینستاگرام دارای شاخص های است که باید به آن ها توجه نمود  تا بتوان فرآیند بازاریابی را به بهترین شکل ممکن انجام داد. این شاخص ها شامل موارد زیر می باشند.

 • شاخص آگهی که متشکل از آگاهی نسبت به برند، تعداد بازدید از پست ها و … می باشد.
 • شاخص تعامل که در بردارنده میزان تعامل و نرخ تقویت است.
 • شاخص تبدیل نیز شامل نرخ کلیک خوری، نرخ پرش، نرخ تبدیل و … می باشد.
 • شاخص مشتری که در بردارنده شاخص های متکی بر اقدامات مشتری می شود.
 • تعیین برنامه زمانی منظم جهت ارسال پست در اینستاگرام

پس از مدتی حضور در اینستاگرام و فعالیت نمودن در آن میزان فالوورهای شما افزایش خواهد یافت. این دنبال کنندگان از شما به عنوان یک اکانت مورد علاقه و برند انتظار دارند که به صورت مرتب پست هایی را منتشر نمایید.

در واقع شما باید محتوای پست های خود را به نحوی انتخاب نمایید که ضمن معرفی برند و محصولات تان دنبال کنندگان را به خرید تشویق نماید. این فرآیند باید به صورت مرتب انجام شود تا انگیزه در فالوورها ایجاد کند اما نباید در آن زیاده روی شود و یا اینکه بدون برنامه پست گذاری اتفاق بیافتد.

بنابراین با بررسی و تحلیل اطلاعات پیج خود سعی کنید که بهترین روزها و ساعت ها برای پست گذاری را تشخیص دهید تا پست های شما بتوانند بیشترین بازدید ممکن را دریافت کنند.

 • بهینه سازی نمودن پروفایل

برای موفقیت در اینستاگرام و دیده شدن برند در بهترین حالت ممکن علاوه بر اینکه تعداد فالوورها اهمیت دارد پروفایل پیج نیز موثر می باشد. یعنی علاوه بر اینکه شما به خرید فالوور بپردازید تا دنبال کنندگان بیشتری داشته باشید نیاز است که عکس، بیو و… پروفایل پیج توجه داشته باشید و آن را بهینه سازی نمایید.

در قسمت بیو سعی کنید از جملات کوتاه و تاثیر گذار که معرفی کننده پیج تان است استفاده کنید و در کنار آن ها ایموجی های جذاب قرار دهید که بیشتر نظر کاربران را به پیج جلب نمایید.

عکس پروفایل پیج نیز در بهتر دیده شدن آن اهمیت ویژه ای دارد و در صورتی که دارای برند یا لوگو هستید بهتر است که از آن استفاده نمایید. اما گاهی اوقات در برخی از کسب و کارها افراد ترجیح می دهند که تصویر چهره خود را برای پروفایل قرار دهند که در این صورت عکس باید از کیفیت بالا برخوردار باشد و بدون حاشیه اضافی باشد.

 • استفاده نمودن از امکان استوری در بازاریابی

تحقیقات نشان داده است که کاربران از طریق استوری بیشتر به یک برند یا محصول علاقمند می شوند و روزانه بالغ بر صدها میلیون کاربر از استورهای اینستاگرام بازدید می کنند. در این میان حدود یک سوم استوری های بازدید شده مربوط به کسب و کارها هستند، بنابراین در برنامه بازاریابی خود حتما از استوری استفاده کنید.

 • ادامه دادن فرآیند افزایش فالوور

فالوورها و تعداد آن ها در پیج های اینستاگرامی بسیار مهم هستند و باید سعی کنید که همواره کاربران بیشتری را جذب نمایید. برای این منظور روش های مختلفی وجود دارد که از جمله آن ها می توان به استفاده از هشتگ مناسب، پاسخ دهی به نظرات و منشن ها، همکاری نمودن با اینفلوئنسرهای اینستاگرامی، استفاده از سیستم تبلیغاتی اینستاگرامی، راه اندازی کمپین های اختصاصی در اینستاگرام و … اشاره کرد.

علاوه بر تمامی موارد ذکر شده برای افزایش تعداد دنبال کنندگان می توان برای خرید از سوشال باشی نیز اقدام نمود و به این ترتیب میزان فالوورها را افزایش داد.

 • ارزیابی نتایج به دست آمده و ایجاد تغییرات لازم

هنگامی تمامی موارد ذکر شده را اجرا نمودید با استفاده از ابزارهای تحلیلی به بررسی نتایج بازاریابی بپردازید. برای این منظور می توان از ابزار اینستاگرام آنالیتیکس استفاده نمود و اطلاعاتی در رابطه با تعداد بازدید از پروفایل، تعداد کلیک بر روی لینک سایت، مجموع تعداد ریچ، تعداد بازدیدهای استوری و … به دست آورد و به نقاط ضعف و قوت پیج پی برد.

با اجرا این فرآیند می توان تغییراتی در طراحی برنامه بازاریابی اینستاگرام به وجود آورد و برنامه ای هدفمند و بی نظیر ایجاد نمود که موجب پیشرفت سریع پیج گردد و رونق کسب و کار را به دنبال داشته باشد.

socialbashi468x60 - چگونه یک برنامه برای بازاریابی در اینستاگرام تدوین کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

banner - چگونه یک برنامه برای بازاریابی در اینستاگرام تدوین کنیم؟
socialbashi300x250 - چگونه یک برنامه برای بازاریابی در اینستاگرام تدوین کنیم؟
Flex Ad Side Bar 1 - چگونه یک برنامه برای بازاریابی در اینستاگرام تدوین کنیم؟

نوشته‌های محبوب

socialbashi300x100 - چگونه یک برنامه برای بازاریابی در اینستاگرام تدوین کنیم؟
دریافت جدیدترین اخبار

شما می‌توانید در ماهنامه سایت سوشال‌باشی ثبت نام نمایید.

هیچگونه اسپمی ارسال نخواهد شد. تنها پیام‌های مرتبط با سفارشات شما اطلاع رسانی می‌گردد

مطالب مرتبط

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟ اینفلوئنسر، همانطور که توسط دیکشنری کمبریج تعریف شده، به کسی اطلاق می شود که رفتار دیگران را تغییر یا تحت تأثیر قرار

تیک آبی اینستاگرام

چگونه تیک آبی اینستاگرام بگیریم؟

چگونه تیک آبی اینستاگرام بگیریم؟ افزایش فالوور اینستاگرام یکی از مهمترین اهداف صاحبان صفحات این برنامه ی اینترنتی می باشد، که به گرفتن تیک آبی

socialbashi468x60 - چگونه یک برنامه برای بازاریابی در اینستاگرام تدوین کنیم؟